מטיילים באיזור

באזור הישוב ישנם מעיינות רבים ומסלולי הליכה, וכן פינות חמד קטנות. נביא כאן המלצה למסלול סביב הישוב עטרת, והפניות לאתר המרכז את פינות החמד באזור.

פינת חמד קסומה, מזרחית לישוב נווה צוף קרויה בשם בוסתן ארז. ההגעה היא מהשער המזרחי של נווה צוף, וירידה רגלית קצרה לתצפית נפלאה דרומה ומזרחה, בשביל העובר בין עצי פרי שניטעו לזכרו של ארז רונד. במקום כתובת שחרת חייל בריטי ששירת באזור בתום מלחמת העולם הראשונה.

על מעיינות באזור ניתן לקרוא באתר המועצה ובאתר מסלולים. המעיינות הקרובים הם מעיין עטרת, מעיין מאיר, עין נר, שביל גיבורת התנ"ך ועינות זרקא.

מסלולי הליכה:

מסלע האריה לעין דרא – נתחיל את המסלול למרגלות סלע האריה, סמוך לשלט 'מעיין עטרת' שמו של הסלע מקורו בערבית, קלעת אל-אסד – מצודת האריה. לפי האגדה, כאן צנח גיבור יהודי באחד הקרבות ועל שמו נקרא הסלע. גוש האבן עצמו לא מרשים במיוחד, מה שכן מרשימה היא עובדת השתמרות האגדה לאורך שנים רבות, וחוקרים רבים מתייחסים לה ברצינות, ואך היו כאלה שהעלו את האפשרות כי מדובר ביהודה המכבי עצמו.
אנחנו בכל מקרה נפנה צפונה לדרך העפר היורדת אל המעיין. על שיפוץ המעיין, תוקפו וגבורתו והריסת הבריכות תשמעו במקום אחר, ואילו אנחנו נדהר מטה במורד עד לבריכות השלוות הנחות בסמוך לעצי צל גדולים. במקום נבנתה חניה בשפע, תוך פגיעה בטבע יש לציין, למרבה הצער.

מכאן נמשיך צפונה בירידה תלולה – הסימון אבד עם השנים וטרם תוחזק, אך יש לגלוש עד לערוץ הנחל היבש ברוב השנה. אם הגעתם בסוף החורף, אולי תמצאו מעיין עונתי קטן המפכה מטרים ספורים מעל שפת הנחל, ושמו מעיד עליו – עין א-זעירא. מיטיבי הלכת בינינו יצעדו באפיק עצמו לפי הסימון הישן, ומשפחות מטיילות יעדיפו לפסוע בדרך עפר הנמשכת מצפון לערוץ עצמו, ומקבילה לו לאורך כל הואדי. ההולכים בואדי עצמו יזהו חורבה מהתקופה הרומית-ביזנטית, בערך במרכז הנחל.
לאחר הליכה של קילומטר נוסף תגיעו לעין דרא. עין דרא היה מעיין שופע שנבע בתוך חורשת צפצפות שנכרתו זה מכבר. כיום המים כלואים בתוך מבנה, וניתן להנות רק מפלג קטן המשקה בוסתן רימונים וצפצפות צעירות. בצד המבנה ישנו ברז קטן וניתן לפתח אותו ולהנות ממי המעין, שנאגרו ונשאבים תוך עבירה על חוק שמורות הטבע.

לסיום טיולנו נשוב על עקבנו כמאתים מטר, ונתחיל לטפס בהר דרומה, חזרה לעטרת. אין סימון של שביל, אך הטיפוס יוביל אתכם אל דרך עפר ישנה המקיפה את הישוב (הדרך אותה עזבנו במעיין). פנו ימינה והמשיכו לעלות בדרך העפר, עד שתגיעו אל הכביש הראשי. מבט שמאלה – וצומת הכניסה לעטרת נמצאת למרגלותיכם.

הערות: אין לצאת לדרך ללא מפה וללא נשק.

ניתן לחזור בדרך בה באנו, ולחילופין ניתן להמשיך עם כביש העפר (רגלית) הלאה כשגדר הישוב משמאלנו. זו דרך למיטיבי לכת, ויש אומרים שרצוי לצעוד בו חמושים. את כביש העפר ניטוש בנקודה בה הוא פונה ימינה אל ואדי עין דרא, ונצעד לאורך הגדר את המתלול הארוך עד שנגיע לשער הישוב.